من از شایان چی یاد میگیرم؟!

شایان یکی از دوستان نادیده من هست. تو ایران که بود، تو یه فروم موسیقی با هم آشنا شدیم، گیتار فلامنکو میزد و شخصیت جالبی بود برام. بعد ها توی فیس بوک همدیگرو پیدا کردیم که دقیقا زمانی که رو فیس بوک همدیگرو یافتیم، چند هفته ای میشد شایان به آمریکا نقل مکان کرده بود. تقریبا 2 سال شایان از من بزرگترِ ولی شخصیتش، رفتاراش، نوشته هاش، فعالیت هاش و همه و همه، برای من یه منبع برای آموزش هست. خیلی چیزا از شایان یاد گرفتم که دوست داشتم دربارشون بنویسم.
چیزی که میخواهم اولش بگم اینه که من و شایان از نظر عقیده و تفکر شاید خیلی با هم تفاوت داشته باشیم، و من نمیخواهم با این نوشته اینو بگم که موافق افکار و عقاید شایانم یا یه چیز تو این حدود ها. من پروسه ی زندگی کردن شایان، پروسه ی تجربه کردن و پروسه ی تفکرش رو میپسندم و این پروسه برام خیلی آموزندس.

اول اینکه شایان یکی از اولین آدم های غیرمذهبی جدی ای بود که باهاش برخورد داشتم. بگذارید واضح تر بگم، توی ایران خیلی ها مذهبی و غیرمذهبی هستن، اما نمیشه گفت خیلی جدی اند. یعنی مذهبی اند به خاطر شرایط، یا غیرمذهبی هایی هستند که باز هم باور های مذهبی دارند یا در کُل میشه عوام مذهبی و غیرمذهبی اند. بنظرم شایان یکی از خواص غیرمذهبی بود، که کُلی مطالعه کرده بود و اینجور نبود که همینجوری سُخنی بخواهد بگه. و ار طرفی برام یه چالش بود، شایان باور مذهبی نداشت و همیشه کُلی حرف در تضاد با باور ها و عقاید مذهبی داشت. ولی شایان آدم خوبی بود. آدم منطقی ای بود. این شایان بود که دیدِ من رو به آدم هایی با عقاید متفاوت کاملا تغییر داد. اینکه نخواهم با اسم و برچسب هایی که به دیگران میزنیم، آدما رو قضاوت کنم.

شایان آدم تجربه گرایی هست. خیلی چیزا رو خونده، خیلی چیزا رو دیده و خیلی چیزا رو تجربه می کنه. با این سن تقریبا کمش، کلی ورزش های مختلف، کلی فعالیت های اجتماعی و علمی مختلف، کلی تفریح های مختلف و ... تجربه کرده. این تجربه گرایی به نظرم تجربه زیستن ما رو غنی تر میکنه و بنظرم شایان تجربه زیستن عمیق تری داره. شایان حتی سبک های زندگی متفاوتی رو هم تا حالا تجربه کرده.

شایان ترسی از تغییر نداره. یه مدتی گیاهخوار میمونه ولی بعدش به نتایج متفاوتی میرسه و به راحتی اعلام می کنه من دیگه گیاهخوار نیستم و دلایل خاص خودش رو میاره. یه مدتی اسب سواری میکنه و بعد به این نتیجه میرسه که اسب سواری مخالف حقوق حیوانات است و اسب سواری رو کنار میگذاره.

اینا چیزایی بود که من از این دوست نادیده ام (البته از طریق اسکایپ و این چیزا دیدمش، ولی تا حالا از نزدیک فرصت نشده) آموخته ام.

پ.ن: میخواستم عکسی از شایان بگذارم، اما به دلایل خاصی ترجیح دادم عکسی ازش نگذارم.

/ 1 نظر / 16 بازدید
فریما

وقتی موضوع نوشته ات خوندم قبل از اینکه خود مطلب بخونم یکجورایی خودم اومد تو ذهنم همیشه تو روابطم با هر کسی به این فکر میکنم که چه چیزی ازش یاد میگیرم و چه نکته مثبتی داره برام بعضی از این دوست های نادیده که بعضی هاشون هم بعدا دیده می شن خیلی خوبن مثل خودت ،هر ادم یک دنیا جدیده با کلی چیز جدید که میشه تبادل کرد و کامل تر شد ...