Let's make a better world

جهان، همین اشخاص دور و اطراف ماست! جهان همین من و توست. من و تویی که میتوانیم روی یکدیگر بزرگترین تاثیر ها را بگذاریم. همین من و تویی که انقدر قدرت داریم که می توانیم جهان را تغییر دهیم، یعنی می توانیم من و تو را تغییر دهیم.

اگر وقت تلف نکنیم، اگر واکنشی نباشیم و عامل باشیم. اگر بجای امتحان کردن(Try)، انجام(Do) دهیم. آن وقت است که می توانیم تغییر ایجاد کنیم.

آن وقت که می توانیم جهان را به سمتی هدایت کنیم که سبزتر شود، آن وقت است که می توانیم استبداد درونیمان را بیابیم و اصلاحش کنیم. آن وقت است که می توانیم هر روز شرایط خود و دیگران را بهبود بخشیم. و این یک مسئله تک نفره نیست، اگر من و تو به سمت بهبود رویم، تو منو بهبود بدی و من تو رو. و اینجوری میشه که یک جهان میره به سمت بهبود. چون جهان همان "من" و "تو"ست!

توی رمان وقت نویس، یک جمله خیلی زیبایی هست. پدر زمان میگوید: دلیلی وجود دارد که خداوند زمان ما را محدود کرده است. و شخص دیگری میپرسد: چرا؟ و پدر زمان پاسخ می دهد: چون هر دقیقه اش را با ارزش کند.

هر لحظه مان ارزش دنیا شدن دارد؛ ارزش ایجاد یک تاثیر مثبت روی من، روی تو، روی جهان.
یک ویدیو کوتاه هست با نام "A few minutes of perfection" که به احتمال زیاد آن را دیده اید. بارها و بارها در شبکه های اجتماعی، توسط کاربران مختلف به انتشار گذاشته شده است. ویدیویی که همه گیر شدن محبت در جامعه را نشان میدهد که همه سعی دارند به هم کمک کنند. چیز سختی نیست، نیازی به انقلاب و تغییر دادن حکومت ندارد. حتی نیازی به صرف پول و هزینه زیادی ندارد. فقط وقتی در خیابان راه می روند، اگر کسی افتاد دستش را میگیرند. اگر دیدند حمل چیزی برای شخصی سخت است، به او کمک می کنند و فعالیت های مثبتی نظیر این.
یک ویدیو دیگر هم در شبکه های اجتماعی پخش شده است با نام "A message for all of Humanity" که حاوی پیغامی هست که چارلی چاپلین در فیلم دیکتاتور بزرگ، زمانی که جایش با آدولف هیتلر، رهبر نازهای آلمان، عوض می شود آن را بیان می کند. این پیغام چارلی چاپلین که سرشار از انسانیت هست، سرشار از عشق و محبت به همه انسان ها فارغ از هر گونه تعصب مذهبی، قومی، نژادی و ...، شاید یک آرزویی باشد که کامل عملی شدن آن را هیچگاه در دنیا نبینیم، ولی قلبم می گوید می شود، با اتحاد، مگر جهان حاصل از "من" و "تو" ها نبود، اگر "من" و "تو" بخواهیم می شود. (این ویدیو را با زیرنویس فارسی در آپارات پیدا کردم که فیلتر هم نیست. برایتان در انتهای همین پست گذاشته ام.)

ای کاش اینها را عملی میکردم، ای کاش اینها را عملی میکردی. ای کاش روزی می شد که فریاد بر می آوردم که من امروز رها هستم، که من عاشق انسان و انسانیتم، من فارغ از هرنوع تعصبی هستم، من یک مصلح هستم، من با خودم در صلحم، من با تو در صلحم. ای کاش روزی بود که فریاد برمی آوردم که من دیگر هیچ نفرتی ندارم، من سرتاسر عشقم.

ای کاش روزی فرا می رسید که در لحظاتی قبل از مرگم، میگفتم من رسالتم را در زندگیم انجام دادم. من هر کاری که می توانستم در جهت بهبود جهان (همان "من" و "تو") انجام دهم را انجام دادم. من از زندگی خود راضی هستم.

ای کاش روزی فرا می رسید که از سطح به معنا می رفتیم. ای کاش روزی فرا می رسید که هیچ دشمنی ای بر سر عقیده در جهان وجود نداشت. ای کاش روزی فرا می رسید که هیچ مرزی در جهان وجود نداشت، حتی اگر مرز سیاسی ای وجود داشت، هیچ مرزی بین آدم ها نبود. "انسان" به خاطر "انسان" بودنش مورد احترام بود، نه به خاطر ملیت و مذهب و یا هر چیز دیگر.

شاید همه ی اینها آرزویی شیرین باشد که حتی خودم هم گامی در راستای تحققش برنداشته ام. ولی باور دارم که شاید خیلی از چیرهایی که الآن هست، آرزوی دیرینه ی گذشتگان بوده. بیا! جهان "من" و "تو"ایم! بیا ....

شما را به خواندن بخشی از شعر زیبای فریدون مشیری دعوت میکنم:

 

نمی‌خواهم بمیرم، با که باید گفت؟ کجا باید صدا سر داد؟

 

تنم در تار و پود عشق انسان‌های خوب و نازنین بسته است.

دلم با صد هزاران رشته با این خلق با این مهر با این ماه با این خاک با این آب...پیوسته است.

مردا از زنده ماندن، امتداد خورد و خوابم نیست.

توان دیدن دنیای ره گم کرده در رنج و عذابم نیست.

هوای همنشینی با گل و سازو شرابم نیست.

جهان بیمار و رنجور است. دو روزی را که بر بالین این بیمار باید زیست، اگر دردی ز جانش برندارم ناجوانمری است. نمی‌خواهم بمیرم تا محبت را به انسان ها بیاموزم، بمانم تا عدالت را برافروزم. بیفروزم خرد را، مهر را،

تا جاودان بر تخت بنشانم. به پیش پای فرداهای بهتر گل برافشانم. چه فردایی، چه دنیایی!

جهان سر شار از عشق و گل و موسیقی و نور است...

نمی‌خواهم بمیرم، ای خدا! ای آسمان! ای شب!

نمی‌خواهم، نمی‌خواهم، نمی‌خواهم،

مگر زور است؟

-+-=-+-+-=-+-+-=-+-+-=-+-+-=-+-+-=-+-+-=-+-+-=-+-+-=-

لینک ویدیو "پیامی برای تمامی انسان ها" از "چارلی چاپلین"

تصمیم گرفتم از این اگر مقاله و یا نوشته ی زیبایی در سایت های مختلف میبینم، و اگر نوشته ام به آن ها مربوط باشد، لینک آنها را اینجا قرار دهم.

بخوانید مقاله "عقیده پرستی، بت پرستی است" توسط دکتر ملکیان که نوشته ای کاملا مرتبط با "تعصب" است.

 

/ 1 نظر / 12 بازدید
کرم کتاب

دلیلی وجود دارد که خداوند زمان ما را محدود کرده است. و شخص دیگری میپرسد: چرا؟ و پدر زمان پاسخ می دهد: چون هر دقیقه اش را با ارزش کند. خیلی قشنگ بود ... متشکر بابت تایپ کردن